Skip to main content
Porozmawiajmy
Logotypy Uni Europejskiej
Logotypy Uni Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Inteligentny Rozwój i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Informacja o dofinansowaniu

Staffly sp. z o.o. realizuje projekt: „Przeprowadzenie prac B+R nad technologią matchmakingu pracy tymczasowej na podstawie czynników psychometrycznych” realizowany w ramach powierzenia grantu zgodnie z Projektem: „303 Innovation Fund”

Cel projektu: Opracowanie technologii, która umożliwi pogłębioną analizę i profilowanie użytkowników portalu na potrzeby lepszego dopasowania zleceń w celu zwiększenia efektywności wykonywanej przez nich pracy.

Dofinansowanie projektu grantowego: 800 000 PLN

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Śledź nas
2021-11-09
# Tematy
Śledź nas

Jak przygotować się do testu psychometrycznego?

2021-11-09

Testy psychometryczne umożliwiają poznanie indywidualnych umiejętności, zdolności i cech osobowości. Z tego względu na całym świecie coraz częściej są wykorzystywane w procesie rekrutacji i selekcji pracowników. W Polsce trend ten promuje Staffly, które jako pierwsze zapewnia dostęp do profesjonalnych narzędzi HR Tech. Przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań, warto poznać kilka wskazówek, które podpowiedzą, jak przygotować się do testu psychometrycznego. 

W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, że w testach psychometrycznych nie ma „dobrych” i „złych” odpowiedzi. Mają za zadanie określić pewien zasób umiejętności i przybliżyć cechy osobowości użytkownika, a nie wytykać błędy i braki. Po drugie warto mieć na względzie, że testy tego typu mają unikają strukturę. Aby Cię nie zaskoczyły, możesz najpierw zastanowić się, jakich kompetencji będzie oczekiwać od Ciebie przyszły pracodawca. Pomoże Ci to zrozumieć, jaki jest cel pytań. 

Zrozum, czym jest test psychometryczny

Testy psychometryczne pomagają pracodawcy lepiej poznać i zrozumieć możliwości potencjalnego pracownika. Uzyskane wyniki można odnieść do opisu stanowiska i charakteru pracy, po czym zatrudnić najlepiej dopasowaną osobę. Z kolei pracownik zyskuje pewność, że zakres jego obowiązków będzie odpowiadał nie tylko jego wiedzy i wykształceniu, ale także osobowości i preferowanemu stylowi pracy. Poprzez precyzyjny dobór kandydatów do stanowiska można znacznie zwiększyć zadowolenie i efektywność pracowników, a tym samym zmniejszyć poziom rotacji w firmie. 

Większość testów psychometrycznych można wypełniać online, choć wciąż można spotkać się z ich papierowymi odpowiednikami. Zazwyczaj fizyczne wersje są wykorzystywane na wczesnych etapach rekrutacji, co pozwala dokonać podstawowej selekcji kandydatów. W Staffly preferujemy nowoczesne rozwiązania, które dają swobodę wypełniania testów. Użytkownicy mogą rozwiązywać zadania w dowolnej chwili i w zaciszu swojego domu. 

Dowiedz się, co będzie oceniane

Istnieją trzy główne kategorie testów psychometrycznych. Podzielone są zależnie od tego, jaki zakres zdolności i cech osobowości mają ocenić. Pierwszą kategorią jest testowanie umiejętności. Ocenie podlega między innymi:

  • rozumowanie werbalne, 
  • osąd sytuacyjny, 
  • rozumowanie numeryczne, 
  • rozumowanie diagramowe. 

W kolejnej kategorii znajduje się test behawioralny, który ma na celu zbadać skłonność użytkownika do pewnych zachowań przejawianych podczas integracji z innymi ludźmi. Zachowanie człowieka jest dużo bardziej płynne niż jego osobowość. gdyż każdy z nas dostosowuje się do aktualnej sytuacji, stawianych oczekiwań lub pełnionej roli. 

Ostatnią kategorią w testach psychometrycznych jest inteligencja emocjonalna. Bada się między innymi zdolność rozumienia swoich emocji, kontrolowania ich i zarządzania nimi. Zazwyczaj kategoria ta opiera się na ocenie poziomu samoświadomości, samozarządzania, świadomości społecznej i zarządzania relacjami. 

Zapoznaj się z testami praktycznymi

Mówi się, że praktyka czyni mistrza i zdecydowanie jest to prawda. Odpowiednie przygotowanie do testów psychometrycznych wymaga poświęcenia odrobiny czasu, ale przynosi pozytywny skutek. Należy oswoić się z samą czynnością wypełniania testów, która większości z nas przypomina o szkole i przez to nie kojarzy się najlepiej. Dobrą praktyką jest rozwiązywanie testów praktycznych. W ten sposób łatwiej będzie nam skupić się na pytaniach, a nie formacie testu. Jednocześnie unikniemy zbędnego stresu oraz lepiej zaplanujemy czas dla poszczególnych zadań. 

Testy umiejętności mają za zadanie sprawdzić rozumowanie werbalne, numeryczne i logiczne. Jeśli nie uzyskujemy zbyt wysokich wyników w tym zakresie, możemy zdobyć doświadczenie w zadaniach praktycznych. Ich częste wypełnianie pomaga się uczyć i podnosić swoje umiejętności. Ćwiczenie testów osobowości i inteligencji emocjonalnej jest bardziej skomplikowane. Trudno jest bowiem zmienić swój poziom empatii czy integralne cechy nas samych. Można jednak zapoznać się z przykładowymi pytaniami, które mogą się pojawić.

Podstawą psychologii jest założenie, że pierwszym krokiem do poprawy pewnych cech i zachowań jest zdanie sobie sprawy z ich występowania. Warto zatem poświęcić więcej czasu na myślenie o sobie i schematach swoich zachowań. Niezależnie od rodzaju testu, warto jest ćwiczyć. W ten sposób podejdziemy do zadań z większym spokojem oraz pewnością siebie.

Pomyśl, czego oczekuje pracodawca

Niezależnie od oceny psychometrycznej, nie ma „właściwej” lub „niewłaściwej” osobowości. Dobrze zbudowany zespół pracowników uwzględnia różne osoby, które wzajemnie się uzupełniają. Każde stanowisko pracy wymaga innych kompetencji. Niektórzy lepiej sprawdzą się w środowisku o wysokiej konkurencyjności, a inni – w pracy schematycznej i powtarzalnej. Pracodawcy, poszukując kandydatów, biorą pod uwagę konkretne cechy osobowości i posiadane umiejętności. 

Przykładowo kompetencje miękkie są wyjątkowo przydatne przy pracy związanej z utrzymaniem klienta. Natomiast wysokie zdolności komunikacyjne ceni się w negocjacjach i mediacjach. Z tego względu nie należy kłamać w testach psychometrycznych. Próby sztucznego zawyżenia niektórych kompetencji zadziałają tylko na naszą niekorzyść, gdyż możemy trafić na stanowisko, na którym nie będziemy się dobrze czuć. Są inne sposoby podnoszenia kwalifikacji, takie jak szkolenia, kursy i terapie. 

Choć oszukiwać nie warto, można podkreślać pewne swoje cechy. Dzięki wyeksponowaniu swoich mocnych stron, można wyróżnić się na tle innych kandydatów. Nasze indywidualne zdolności pomogą znaleźć satysfakcjonującą pracę, w której możemy się rozwinąć i osiągać sukcesy zawodowe. 

Aby zatem dobrze przygotować się do testu psychometrycznego, poznaj stanowisko, na które aplikujesz oraz spróbuj przewidzieć umiejętności, które będą na nim wymagane. Jeśli obawiasz się formy testu, poćwicz zadania dotyczące myślenia logicznego, rozumowania numerycznego oraz kompetencji werbalnych. Na koniec spróbuj zaprezentować swoje najlepsze cechy i nie przejmuj się uzyskanym wynikiem – pamiętaj, że ma być pomocny tylko w dopasowaniu pracy.

Nasi klienci

Dołącz do firm korzystających
z narzędzi psychometrycznych Staffly


Przyspiesz proces rekrutacji i popraw jakość decyzji
Odkryj nową erę rekrutacji z Staffly
Optymalizuj proces rekrutacji – wybierz inteligentne, automatyczne testy rekrutacyjne.
Zamów konsultację
Staffly.pl | Dopasowujemy zaufanych pracodawców i sprawdzonych pracowników
© 2020- Staffly sp. z o.o. | Wszystkie prawa zastrzeżone. Design: Zygiel.com (Ilustracje: Storyset, Zdjęcia: Pexels).