Skip to main content
Porozmawiajmy
Logotypy Uni Europejskiej
Logotypy Uni Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Inteligentny Rozwój i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Informacja o dofinansowaniu

Staffly sp. z o.o. realizuje projekt: „Przeprowadzenie prac B+R nad technologią matchmakingu pracy tymczasowej na podstawie czynników psychometrycznych” realizowany w ramach powierzenia grantu zgodnie z Projektem: „303 Innovation Fund”

Cel projektu: Opracowanie technologii, która umożliwi pogłębioną analizę i profilowanie użytkowników portalu na potrzeby lepszego dopasowania zleceń w celu zwiększenia efektywności wykonywanej przez nich pracy.

Dofinansowanie projektu grantowego: 800 000 PLN

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Śledź nas
2020-05-21
# Tematy
Śledź nas

Najczęstsze błędy przy rekrutacji pracownika tymczasowego

2020-05-21

Jeszcze w nie tak dawnych czasach sposoby na poszukiwanie kadry tymczasowej były zupełnie inne (przeczytasz o nich tu). Pracodawcy o pomoc zwracali się do takich instytucji jak Urząd Pracy lub po prostu wieszali ogłoszenie na tablicy w przydrożnym sklepie. Trzeba przyznać, że od tego czasu sporo się zmieniło. Na rynku pojawiły się agencje pracy tymczasowej, które pozwoliły na usprawnienie procesu i dopasowanie kandydata do potrzeb firmy. Wraz z postępującą digitalizacją głównym medium, za pośrednictwem którego działy HR zajmują się rekrutacją pracowników dorywczych stał się Internet.

,,Ok, ale gdzie w tym wszystkim jakaś trudność?” – pomyślał sobie zapewne w tym momencie niejeden rekruter. Już śpieszę z wytłumaczeniem. Otóż pracodawcy często zrzucają odpowiedzialność za źle wykonane zadania na agencję, bo to przecież ona dostarczyła im kandydata. W niektórych przypadkach to twierdzenie jak najbardziej ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, ale popełniane błędy bardzo często wynikają ze źle sprecyzowanych warunków zatrudnienia. O co więc chodzi?

1. Niedbale lub nieprecyzyjnie napisane ogłoszenie o pracę

Firma zgłaszająca zapotrzebowania na pracownika powinna dokładnie określić kogo potrzebuje. Brzmi banalnie, jednak często nadmiar wymagań przeważa nad krótkim i ogólnikowym opisem. Powinniśmy dopilnować, aby treść była spójna, zwięzła i możliwie łatwa do zrozumienia.

2. Źle dopasowana treść ogłoszenia do branży pracownika

Wydawać by się mogło, że praca tymczasowa to ta, która nie wymaga wewnętrznego know-how firmy i nie ma większej różnicy do jakiego zadania poszukujemy naszego pracownika. Niestety, to błędne myślenie – zastanówmy się najpierw, do czego potrzebny jest kandydat – czy mowa tutaj o organizacji eventu, pracy fizycznej czy też obsłudze hotelowej. Następnie odpowiednio zredagujmy treść, dbając o szczegóły istotne dla danej pracy tymczasowej.

3. Nieodpowiednie traktowanie pracownika

Jeżeli udało nam się napisać odpowiednie ogłoszenie i znaleźć pracownika dorywczego, nie możemy spoczywać na laurach. To w gestii pracodawcy leży proces onboardingu kandydata i wprowadzenie go w zadanie, które przed nim stoi. Niestety często spotykamy się ze skargami ze strony zleceniobiorców odnośnie nieodpowiedniego traktowania przez pracodawcę – to bardzo ważne, aby pracownik czuł się dobrze w miejscu wykonywanego zadania.

4. Zbyt wygórowane oczekiwania

Agencje pracy tymczasowej zostały powołane do życia po to, aby praca wykonana została w fachowy i profesjonalny sposób. Zdarza się jednak, że pracodawcy stawiają zbyt wygórowane cele, które są ciężkie do realizacji i powodują stres u obu stron procesu. Pamiętajmy o tym, żeby definiować je według zasady SMART – skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, istotny i określony w czasie.

5. Brak wsparcia podczas realizacji zlecenia

Osoba, która jest nowa w firmie potrzebuje odrobiny czasu aby zaznajomić się z kulturą organizacyjną i zasadami panującymi na co dzień. Pomóżmy pracownikowi i bądźmy gotowi do odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania.

Zapisz się do naszego
newslettera

Regularnie otrzymuj aktualne informacje i wskazówki dotyczące zarządzania talentami w procesie rekrutacji

moneypl_logo
Nominacja Technologia Roku 2024
Aula Polska logo
Nominacja Aula Polska 2024
EEC Challenge 2023
Finalista EEC Startup Challenge 2023
Innowacyjny Lider logo
Laureat Innowacyjny Lider 2023